Rozdělení medometů

Nejen pro přehlednost v obchodech s medomety, ale hlavně vzhledem k technické stránce fungování rozdělujeme medomety podle různých měřítek a charakteristik.

První dělení začíná u způsobu pohonu. Medomet můžete pohánět buďto ručně nebo motorkem napájeným elektrickou energií. Ruční medomety jsou menší a o poznání levnější. Navíc k nim nepotřebujete žádný přívod energie, což se hodí, pokud včelaříte někde venku, daleko od domova a inženýrských sítí.

Tangenciální, radiální nebo zvratný?

Dalším aspektem dělení medometů je způsob uložení rámků. Nejrozšířenější jsou dnes tangenciální medomety, které se těší velké oblibě především díky poměru ceny ku vynaloženému úsilí při medobraní. Lépe si také poradí s medovicovým medem, který je třeba pro zvratné medomety mnohem obtížněji vytočitelný. Tangenciální mají vyšší otáčky a kratší dobu práce s vysokou účinností. Nevýhodou ale je, že se vytáčí jen po jedné straně. Po prvním cyklu musíte plásty vyndat, otočit a točit celou várku podruhé.

Další skupina medometů – radiální medomety se skvěle hodí pro vytáčení květových medů. Doba vytáčení je sice poněkud delší a efektivita práce je také trochu nižší. To je však plně vykompenzováno množstvím rámků, které lze vytočit najednou. Není bez výjimky, kdy se do radiálního medometu vejde třeba 30, 50 nebo i 80 rámků najednou.

Velmi oblíbenými kousky jsou také zvratné medomety. Zde se koše i s plásty sami přetočí, pokud změníte směr otáček. Odpadá tak nudná potřeba vyndávat a otočit rámky ručně.

Ruční nebo elektrický?

Ruční medomety se hodí hlavně těm včelařům, kteří mají včely spíše jako koníček a mají pouze pár včelstev a nepotřebují při medobraní vytočit stovky rámků. Navíc určitě i ocení menší rozměry a nižší váhu přístroje. Díky tomu se ruční medomety hodí zvláště pro kočovný způsob včelaření, kde je na jednom stanovišti stejně míň včelstev. U ručního medometu máte také okamžitou odezvu – práci totiž ovládáte vy, a pokud se něco bude kazit, ihned můžete medomet zastavit. Práce s nimi může být ale někdy velmi zdlouhavá a i náročná, zvláště pokud točíte už celý den a zbývá udělat ještě spousta rámků – to už paži odcházejí i veškeré zbylé síly. Pokud k tomu dochází častěji a rychleji, je na čase si najít pomocníka nebo uvažovat o elektrickém pohonu. Také se ale můžete podívat po zpřevodovaném ručním pohonu, který vám za stejnou vloženou sílu vydá mnohem více vydané účinnosti.

Profesionální včelař a také ti, kteří mají několik desítek včelstev, už spíše ocení medomety s elektrickým pohonem. Jsou větší a těžší – zvláště kvůli elektromotoru, převodům a napájení a ovládacímu panelu. Vše zmíněné také zvyšuje celkovou cenu medometu. Zase s nimi můžete med stáčet velmi pohodlně a skoro bez práce. A opravdu "profi" medomety mají i vyspělou inteligentní řídící jednotku, která si pomatuje i několik navolených programů, kterými můžete medomet přizpůsobit pro medovice nebo květové medy.

Elektrické medomety nemusí být ale hned ten obrovský na 9 rámků. Může být i malý a dokonce se může jednat i o klasický ručně poháněný medomet, na který připojíte malý elektromotor. Některé firmy si totiž zakládají na kombinovaných medometech, kde můžete připojit kliku a točit ručně, nebo zapojit malý motorek na 12 V. Jeden medomet vám tak splní různé nároky v jednom modelu.

  • Přečteno: 3987