C. Fritz

Celkové hodnocení: 9/10

Historie firmy Carl Fritz se začíná psát v roce 1827, kdy se zakladatel Friedrich Christopher Fritz, povoláním stavební klempíř, rozhodl pro zřízení společnosti v německém Mellrichstadt. Tehdy medomety jaké známe dnes, ale neexistovaly, muselo se na ně ještě chvíli počkat.

První medomet sestrojil nástupce Ludwig Fritz, který také prvně použil pocínované materiály. V té době to byla převratná myšlenka, kterou umožnil pokrok v německém inženýrství a metalurgii. Jeho medomet pracoval s hladkou převodovkou dnešního typu. Kousek to byl navíc i velmi zdobený – o výzdobu se postaral malovaný mramor v duchu tehdejší secese. Karl Ludwig také založil motto firmy: „Buď pilný jako včela!“.

Obrovského rozmachu se firma dočkala pod vedením dalšího nástupce z rodu. Carl Fritz mezi léty 1853-1931 vedl firmu pod vojenským tempem a hnal ji k rozvoji. Rozšiřoval nabídku, zlepšoval produkty a inovoval stávající nabídku. Osm let od jeho nástupu bylo v katalogu firmy Carl Fritz tolik produktů i druhů medometů, že měl samotný katalog 90 stran. To bylo na svou dobu naprsoto nevídané. Se svými produkty navštěvoval domácí i zahraniční výstavy. Medomety C Fritz již byly v té době pojmem i za hranicemi Německa. I proto bylo prvně stvořeno a na trh uvedeno logo, které zobrazuje včelu a tři písmena CFM  (jméno Carl Fritz a místo původu Mellrichstadt). Firma v té době měla téměř 20 tovaryšů. V roce 1900 k výrobě přidal ještě truhlářskou dílnu na výrobu úlů a včelínů. Vedle pozvednutí firmy je nutné připomenout i zásluhy Carla Fritze na poli včelařství vůbec - byl zakládajícím členem do dnes existující asociace pro včelařské vybavení, kam se samozřejmě řadí i medomety.

Carl Fritz mezi válkami

Jeho nástupce Ludwig Fritz měl po první světové válce a během hospodářské krize v Německu (kde inflace marky byla za den klidně i 1000%) velmi těžkou situaci. Ctil však motto svého děda a firmu udržel, navíc se věnoval i dalšímu zlepšování medometů. Vynalezl nový typ pohonu s volnoběžnou brzdou „Friglo“. A už v roce 1926 začal testovat první radiální medomety a další varianty medometů, tentokrát s elektromotory. Nezůstal ale jen u sklizně medu. 1927 vyvinul parní tavič vosku, díky kterému bylo možno hygienicky získávat vosk. Dokonce se mu začalo tak dobře dařit, že přestěhoval výrobu do nové výrobní haly. Expanzivně pokračoval dále a brzy začal i vyvážet produkty do zahraničí. Konec války a roztržení Německa na západní a východní přineslo firmě obrovské problémy. Přišla o všechny své věrné zákazníky z Durynska a Saska. Firma musela zase začít od nuly.

Carl Fritz jako moderní firma

Rodina Fritzů se ale nevzdávala. Když nastoupil do vedení společnosti v roce 1949 Ludwigův syn Max, situace se zase začala zlepšovat. A opět díky novým vynálezům. Vynalezl totiž v roce 1954 medomet s elektrickým pohonem ve vrchní části. Díky píli a odhodlání rodiny i všech zaměstnanců, kteří se svými jednoduchými nástroji a prakticky nulovými možnostmi moderní výroby, se firma opět postavila na nohy. Dokázali, že pro ně neexistuje nemožné. Brzy začaly být jejich výrobky zase známé a chválené i ze zahraničí. Fritz začal navštěvovat zase výstavy – jak domácí i zahraniční. A od roku 1969 se firma Carl Fritz pravidelně účastní i každoročního světového kongresu včelařství, kde získala četná vyznamenání.

Poslední a současný nástupce, Wolfgang Fritz pracuje ve vedení firmy od roku 1970. V průběhu let pořídil mnoho nových výrobních strojů a mechanizovanou výrobu. Díky němu je možné dnes téměř vše vyrábět z kvalitní nerezové oceli.

Hodnocení registrovaných uživatelů (až 10 bodů)

Vysvětlivky všech kritérií, která na medometech hodnotíme najdete zde.

Obecná kritéria Průměr
Cena
Kvalita
Poměr cena / kvalita
Šířka nabídky
Práce s medometem
Dostupnost

Detailní kritéria Průměr
Kvalita svárů
Kvalita pohonu
Ovládací prvky
Pochopitelnost ovládání
Provedení výpusti
Provedení převodovky
Provedení zvratných košů
Bezpečností pojistky

Rozšířenost Průměr
Rozšířenost v ČR
Rozšířenost na Slovensku
Rozšířenost v Evropě
Profesionální řešení

Zajímavé komentáře hodnotitelů

František L., ZO ČSV Olomouc:
Pokud budu hodnotit pouze medomety, pak se jedná o naprostou špičku v celosvětovém měřítku. Navíc oproti ostatním "top" výrobcům, jako je B. Ruck nebo Logar je cena ještě o trochu lepší. Standardem jsou koše bez střední osy pro možnost otáčení rámků bez nutnosti vytažení. Doporučuji všem, kdo to již se včelařením myslí vážně a chce investovat do kvalitního medometu.

Petr P., ZO ČSV Chomutov:
Medomet mám více než 8 let. Dovezl jsem si ho přímo z Německa, protože v té době jsem ho v ČR nemohl nikde sehnat. Dnes už jej obchody asi nabízejí, takže doporučuji. Jedinou drobnou výtkou je hlučnost motoru, nebo alespoň u motoru 110 W, je hlučnější než 80 W, který používám právě já.

Jiří J., prodejce včelařských potřeb:
Pokud náš zákazník chce opravdu to nejlepší z naší nabídky, doporučujeme právě medomety C. Fritz, ještě jsme neřešili žádnou reklamaci. Nabízí i řadu jiných profesionálních řešení, které u jiného výrobce nenajdete.

Jiří S., soudní znalec v oboru včelařství :
Kvalitní medomety s téměř nezničitelnými motory. Zajímavě řešené jsou některé ovládací panely, které nejsou na pevno přidělané k medometům, ale lze je umístit dle vaší potřeby na samostatném stojanu.

Vaše hodnocení těchto medometů (až 5 bodů)

Obecná kritéria Průměr
Cena 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 2.50 (2 Hlasů)
Celková kvalita provedení 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 3.25 (2 Hlasů)
Poměr cena / kvalita 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 4.50 (1 Hlas)
Šířka nabídky 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 4.50 (1 Hlas)
Práce s medometem 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 4.50 (1 Hlas)
Dostupnost 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 4.50 (1 Hlas)

Detailní kritéria Průměr
Kvalita svárů 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 5.00 (1 Hlas)
Kvalita pohonu 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 4.50 (1 Hlas)
Ovládací prvky 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 4.50 (1 Hlas)
Pochopitelnost ovládání 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 4.50 (1 Hlas)
Provedení výpusti 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 4.50 (1 Hlas)
Provedení převodovky 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 4.50 (1 Hlas)
Provedení zvratných košů 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Skóre 4.00 (1 Hlas)

Níže je prostor pro vaše, často i anonymní, komentáře. Prosím berte však v úvahu názory ostatních, vymezte se používání vulgarizmů a snažte se být objektivní. Komentáře, které budou pohoršovat ostatní uživatele, budou smazány.

  • Přečteno: 3686

You have no rights to post comments